o mnie

Nazywam się Justyna Bielenda. Jestem absolwentką jednolitych studiów magisterskich kierunku Psychologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalizacje w zakresie Psychologii Sportu ukończyłam na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Moim autorytetem i mentorem w kształceniu się na psychologa sportu był profesor Jan Blecharz — były psycholog Adama Małysza. Miałam okazję współpracować z nim jako wykładowca akademicki na AWF w Krakowie, prowadząc ćwiczenia ze studentami.

Grupę docelową, z którą współpracuję online, stanowią sportowcy od 11 roku życia, uprawiający sport rekreacyjnie i wyczynowo, trenerzy oraz rodzice zawodników.

Doświadczenie jako psycholog zdobywałam prowadząc interwencje psychologiczne w takich klubach jak: Stal RzeszówResovia RzeszówPuszcza Niepołomice, Legia Warszawa, Juvena Kraków. Na co dzień regularnie prowadzę indywidualne treningi mentalne ze sportowcami z różnych dyscyplin (piłka nożna, łyżwiarstwo figurowe, taniec, akrobatyka, gimnastyka, lekkoatletyka, jazda konna, koszykówka, kolarstwo) oraz warsztaty grupowe z drużynami. Swoją wiedzę z zakresu psychologii sportu nieustannie poszerzam, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach.

Jestem również sportowcem. Przez 10 lat trenowałam taniec towarzyski, zdobywając wysokie osiągnięcia. Sport ukształtował mój charakter i wyposażył mnie w wiele przydatnych umiejętności. Ponieważ moja miłość do sportu była tak wielka, nie mogłam opuścić go na zawsze. Dlatego postanowiłam połączyć pasję z nauką — i tak oto stałam się psychologiem sportu! Sprawia to, że sportowcy, z którymi współpracuję, mają do mnie większe zaufanie, a moja osoba jest w ich oczach bardziej wiarygodna. Ponieważ sama wielokrotnie przechodziłam przez wyzwania i trudności w sporcie, rozumiem moich podopiecznych jak nikt inny i łatwiej jest mi przyjąć ich perspektywę.

Praca z psychologiem sportu 

Jeśli chcesz posłuchać o tym, jak wyglądała moja ścieżka kariery – tej zawodowej, ale i sportowej – oraz tego, nad czym pracuje z zawodnikami, zapraszam do wysłuchania rozmowy z moim udziałem w podkaście. Opowiadam o częstych wyzwaniach i trudnościach z jakimi zmagają się sportowcy oraz tym, co takiego pomaga w odpowiednim ich funkcjonowaniu – boiskowym ale też poza sportowym. 
Miłego słuchania! 🙂 

Pierwsza sesja służy rozpoznaniu potrzeb klienta i ma charakter diagnostyczny. Celem spotkania jest bliższe poznanie klienta, zrozumienie trudności, z jakimi się zmaga, a także rozpoczęcie etapu zbierania danych za pomocą kwestionariuszy i wywiadu.

Na późniejszych etapach następuje wspólne określenie celów współpracy, opracowanie programu praktycznego działania i praca nad konkretnymi zagadnieniami. Cały proces przebiega z zachowaniem zasady poufności — wszystko to, o czym rozmawiam z klientem, pozostaje między nami.

Czas trwania współpracy to kwestia bardzo indywidualna. W zależności od potrzeb i celów klienta współpraca może mieć charakter krótkofalowy lub długofalowy. Pamiętajmy jednak, że aby praca mentalna przyniosła zamierzone efekty, trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać temu czas.

Gdy tylko poczujesz taką potrzebę. Przyjmuje się, że najlepszy okres na rozpoczęcie współpracy z psychologiem sportu to ten w przerwie między sezonami, gdy czasu na trening mentalny jest o wiele więcej. Wtedy też łatwiej wyciągnąć wnioski z poprzedniego sezonu oraz określić cele i założenia na ten nadchodzący. Pamiętajmy jednak, że nasze wewnętrzne „ja” wie najlepiej, kiedy potrzebujemy czyjegoś wsparcia i pomocy. Nie lekceważmy tego!

Odpowiedzi na to pytanie najlepiej szukać w osiągnięciach naszych wybitnych, polskich sportowców. Chociażby Igi Świątek, która otwarcie mówi tym, że to m.in. dzięki pracy mentalnej z psychologiem sportu odnosi światowe sukcesy.

Pamiętajmy, że przygotowanie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne i niezbędne do osiągnięcia sukcesu w sporcie. W decydujących momentach rywalizacji to psychika odgrywa kluczową rolę. Gdy nasze ciało nie daje już rady „fizycznie”, warto skupić się na rezerwach, które tkwią w głowie.

Tak. Opłacenie sesji z góry ułatwia „pilnowanie płatności”, a ponadto jest to dobra motywacja dla klienta, aby dać szansę pomóc swoim potrzebom i połączyć się ze mną, zamiast zrezygnować z takiej szansy. Pamiętajmy, że samo podjęcie decyzji o chęci dokonania zmian to już pierwszy krok naprzód.