„Pewność siebie jest jak mięsień” – to osobiście jedno moich ulubionych określeń. 

Przypomnijmy czym w ogóle jest ta pewność siebie w świecie sportowym – pewność siebie w przypadku sportowców rozumiana jest jako wiara zawodnika w możliwość osiągnięcia sukcesu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie osiąga on najlepszych wyników. Oznacza to, że nawet po kilku nieudanych startach czy meczach pewny siebie sportowiec nadal będzie przekonany, że ma szansę odnieść sukces w kolejnych zawodach.

Gdy wygrywasz, zawsze jesteś pewny siebie. Jednak kluczowe jest to, czy ta pewność siebie towarzyszy Ci także podczas trudnych momentów. Sportowiec, który wierzy w swoje możliwości  traktuje trudną sytuację jako wyzwanie.

Raz wyćwiczona, raz wzmocniona pewność siebie nie wystarczy nam na całe życie. Dlatego należy ją nieustannie wzmacniać. Podobnie z naszymi mięśniami – raz wykonane ćwciczeniena brzuch nie sprawi, że magicznym sposobem pojawi się sześciopak na brzuchu 🙂 – żeby były widoczne efekty, należy wykonać to ćwiczenie wielokrotnie. 

Co jako sportowiec możesz zrobić, aby pielęgnować swoją pewność siebie?

Dokonuj bieżącej ewaluacji swoich mocnych stroni rezerw:

  • nic bardziej nie wzmacnia pewności siebie jak świadomość tego, na jakim poziomie obecnie działam. Zastanów się, jakie są twoje mocne strony które będziesz mógł wykorzystać w trakcie startu. Przemyśl, jakie są obecnie twoje rezerwy, te aspekty, które wymagają jeszcze poprawy na treningu. 

Nastawienie na proces, a nie na rezultat:

  • przyjmij postawę zorientowaną na proces i działanie zamiast na wynik. To pozwoli uchronić cię przed narzucaniem sobie zbyt wysokich, nierealistycznych oczekiwań. Zorientowaniu na wynik bardzo często towarzyszy lęk przed porażką, stres czy presja wewnętrzna. Aby zadbać o swoją pewność siebie skup się na procesie, czyli na tym, nad czym masz kontrolę. Zastanów się jak działasz pod kątem fizycznym, psychologicznym, strategicznym czy technicznym i co w tych aspektach wymaga jeszcze poprawy?

Stawiaj sobie cele wysokie, ale realne!

– Podstawą wielu sportowych osiągnięć jest umiejętne wyznaczanie celów. Pamiętaj, że twój cel powinien być konkretny, ambitny, realny, określony w perspektywie czasowej ale i posiadający mierniki, czyli coś, dzięki czemu będziesz mógł monitorować proces osiągania celu. Cele długoterminowe rozbijaj na te mniejsze, łatwiejsze do „ogarnięcia” – czyli krótkoterminowe. Postaraj się również, aby twoje cele dotyczyły bardziej procesu, niż samego wyniku – to również pozwoli uchronić twoją pewność siebie.

powrót