Czasami nawet przy najlepszej technice wykonania może dojść do urazu czy kontuzji w sporcie. Obecnie psychologia sportu odgrywa coraz większą rolę w procesie rehabilitacji po kontuzjach i doznanych urazach.
Przerwa w trenowaniu spowodowana urazem w większości ma krótkotrwałe efekty, które znikają wraz ze zmniejszającym się bólem. Jednak dla sportowców, którzy uprawiają sport profesjonalnie, nawet niewielka przerwa w działalności sportowej może wiązać się ze znaczącymi zmianami w karierze. Często konsekwencją jest utrata miejsca w zespole lub niemożność wzięcia udziału w ważnych dla sportowca zawodach.
Niezależnie od tego, jak poważny jest uraz, nieodłącznym elementem procesu rekonwalescencji powinien być trening mentalny.
Jakie urazy w sporcie wyróżniamy?
W zależności od powagi urazu możemy wyróżnić:
· lekki uraz: wymagający leczenia, jednak bez przerywania treningów,
· średni uraz: kolidujący z wymogami treningów i ograniczający w nich udział,
· poważny uraz: wiążący się z operacją i wymagający dłuższej nieobecności na treningach,
· uraz całkowicie wykluczający funkcjonowanie w sporcie.
Jakie są najczęstsze przyczyny urazów w sporcie?
Urazy w sporcie mogą mieć różne podłoże. Niekiedy wynikają one z jednej konkretnej przyczyny. Innym razem powstają wskutek współdziałania kilku czynników, które zachodzą jednocześnie lub nawarstwiają się w czasie.
Do specyficznych czynników psychologicznych, które sprzyjają powstawaniu urazów, można zaliczyć:
· cechy osobowości (takie jak introwersja, ekstrawersja),
· umiejscowienie poczucia kontroli,
· motywację osiągnięć,
· lęk przed rywalizacją,
· lęk przed porażką,
· lęk przed oceną ze strony innych,
· lęk przed utratą sprawności fizycznej.
Na powstanie urazu ma także wpływ historia stresorów życiowych, którymi mogą być codzienne problemy, wydarzenia osobiste czy poprzednie kontuzje. Kiedy sportowiec psychicznie nie radzi sobie z sytuacją, może dojść do zbyt dużego napięcia mięśni, zawężenia pola uwagi, zwiększenia rozproszenia, co w konsekwencji może doprowadzić do urazu.
Oprócz zmian fizycznych i zakłóceń procesów uwagi/przetwarzania informacji, do innych czynników mogących powodować urazy zaliczamy:
· niewłaściwą rozgrzewkę,
· niecałkowite wyleczenie wcześniejszych obrażeń,
· nieodpowiedni dobór obciążeń treningowych i startowych w stosunku do możliwości sportowca,
· stan techniczny obiektu sportowego,
· warunki atmosferyczne,
· awarię sprzętu sportowego.
Jak sportowcy postrzegają kontuzje i urazy?
Uraz może być traktowany przez sportowca jako:
· wyzwanie,
· wróg,
· kara za przeszłe grzechy,
· uwolnienie się od odpowiedzialności,
· przejaw wrodzonej słabości,
· nieodwracalna strata,
· narzędzie do manipulowania otoczeniem w celu zaspokojenia własnych potrzeb.
Ważnym aspektem w sytuacji doznania urazu jest psychika zawodnika, która zostaje w pewnym stopniu zaburzona i odbiega od wcześniej przyjętej normy. Trzeba uwzględnić, jaką rolę w życiu sportowca odgrywa sport i jak bardzo jego tożsamość uzależniona jest od osiągnięć sportowych.
Jest to ważne, ponieważ jeżeli zawodnik głównie poprzez sport buduje poczucie własnej wartości i swój system pewności siebie, to doświadczenie urazu może spowodować, że nagle poczuje się on bezwartościowy. Doznanie urazu wiąże się z koniecznością przyjęcia przez sportowca nowej roli (pacjenta) oraz odnalezienia się w nowej sytuacji i nowym środowisku (np. szpitalu).
Psychologia sportu a zrozumienie sytuacji urazu
Skorzystanie z pomocy psychologa sportu może być dużym ułatwieniem dla sportowca, który potrzebuje pomocy w odnalezieniu się w sytuacji urazu, a w przeszłości pragnie powrócić do uprawiania sportu. Rolą psychologa jest:
· pomoc w zrozumieniu i ocenie specyfiki sytuacji, w jakiej znalazł się sportowiec,
· pomoc w zaakceptowaniu zaistniałej sytuacji,
· włączenie sportowca w bycie aktywnym pacjentem w procesie rehabilitacji,
· odnalezienie się we własnych emocjach i obserwacja tego, jak te emocje zmieniają się na każdym z etapów rehabilitacji.
Gdy zawodnik zrozumie, na czym polega zaistniała sytuacja, można rozpocząć proces wspólnego określania celów do realizacji w nieodległym czasie. Następnym krokiem jest przejście do treningu mentalnego, opierającego się na wizualizacji, która przyspiesza proces wychodzenia z urazu.
Jeżeli jesteś sportowcem, który doznał urazu lub kontuzji i chcesz skutecznie powrócić do wykonywanej aktywności, skontaktuj się ze mną!